פוטין: ייתכן שמי שניסו להתערב בבחירות בארה"ב היו אוקראינים או יהודים

haaretz.co.il

נשיא רוסיה אמר שלא מעניין אותו אם אזרחי מדינתו ניסו להתערב בבחירות, כי הם לא עשו זאת בהוראת הקרמלין. "למה החלטתם שהרשויות ברוסיה נתנו למישהו רשות לעשות את זה?"

פוטין ומייגן קלי במוסקבה
Mikhail Klimentyev/אי־פי

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר שלא אכפת לו אם אזרחים רוסים ניסו להתערב בבחירות לנשיאות בארה"ב ב-2016. "אולי הם לא היו אפילו רוסים, אלא אוקראינים, טטארים או יהודים אבל עם אזרחות רוסית, וגם את זה צריך לבדוק", אמר פוטין בראיון לרשת NBC.

בחודש שעבר הודיע רוברט מולר, החוקר המיוחד הבוחן את ההתערבות רוסיה בבחירות בארה"ב, על הגשת כתבי אישום נגד 13 אזרחי רוסיה ועוד שלושה ארגונים רוסיים. הם הואשמו בשימוש לא חוקיברשתות החברתיות ליצירת קיטוב פוליטי, ובפעולות שקידמו את דונלד טראמפ על פני יריבתו הדמוקרטית הילרי קלינטון.

"אולי יש להם אזרחות כפולה או ויזה לארה"ב?", אמר פוטין על הנאשמים, "אולי ארה"ב שילמה להם? איך את יכולה לדעת? גם אני לא יודע". נשיא רוסיה הכחיש בראיון את הטענות על כך שהשירותים החשאיים של רוסיה ניסו להטות את הבחירות לטובתו של דונלד טראמפ. "למה החלטתם שהרשויות הרוסיות, כולל אני, נתנו למישהו רשות לעשות את זה?", שאל את המראיינת מייגן קלי.

בראיון, פוטין שיבח את טראמפ, וכינה אותו "איש עסקים בעל ניסיון עשיר", ש"לומד מהר" חרף היעדר ניסיונו בפוליטיקה. "הוא מבין שהדרך למערכת יחסים של שיתוף פעולה עם מישהו היא להתייחס לשותפך בכבוד", אמר פוטין, "האשמות הדדיות ועלבונות זו דרך ללא מוצא". כשנשאל אם הוא קורא את הציוצים של טראמפ בטוויטר, פוטין השיב בשלילה. "יש לי דרכים אחרות להביע את דעתי או ליישם החלטה. דונלד אדם יותר מודרני".

ח”כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) השיבה: "אולי היהודים התערבו בבחירות בארה״ב, אולי היהודים שולטים בעולם – לכל הטענות הללו יש שורש אחד: שנאת יהודים".