לאחר דיון סוער: הכנסת אישרה את חוק ההמלצות בקריאה ראשונה

נוסח החוק המתוקן הובא לאישור המליאה וזכה לביקורת נוקבת מצד חברי סיעות האופוזיציה • ח"כ סבטלובה: "המטרה אחת – לאתרג את נתניהו"
israelhayom.co.il
חוק ההמלצות הובא הערב (שני) להצבעה בפני מליאת הכנסת ועבר בקריאה ראשונה, לאחר דיון ממושך והתנגדות מצד חברי האופוזיציה. החוק קובע כי המשטרה לא תוכל לפרסם את המלצותיה לפרקליטות בתום חקירות פליליות, והוא יחול גם על החקירות שכבר נפתחו נגד ראש הממשלה נתניהו.
ישיבת המליאה נפתחה בנאומו של יוזם החוק, ח"כ אמסלם, שתקף את האופוזיציה אשר לדבריו בזה לו ולח"כ ביטן: "קראו לנו רוטווילרים והשוו אותנו לכלבים", אמר אמסלם. הוא הכחיש בתוקף כי איים על ח"כ בני בגין, שחברותו בוועדת הפנים של הכנסת הוחלפה לאחר שסירב לתמוך בחוק: "בגין חבר טוב שלי והראו עשרות פעמים בטלויזיה איך אני מניף כביכול אצבע מאיימת על בגין". לאחר מכן עלו בזה אחר זה נציגי האופוזיציה ותקפו את נוסח החוק. יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד, הודיע במהלך הדיון כי אם יאושר סופית הוא יעתור נגדו לבג"ץ. החוק הזה ייעצר בבניין הזה או בבניין ממול"- אמר לפיד, תוך שהוא מתכוון לביהמ"ש העליון.
שרת המשפטים ‏ איילת שקד שהצביעה היום על חוק ההמלצות טוענת כי נוסח החוק לא משנה בצורה מהותית את המציאות הקיימת היום.

"החוק עבר רק בהסכמה איתי במסגרת הסדר. אני לא רואה בחוק הזה בעיה גדולה‏. ‏אני לא שייכת לליכוד, אני חושבת שסך הכל הנוסח שהגיעו אליו בשורה התחתונה הוא ‏נוסח ‏שלא משנה בצורה מהותית את המציאות הקיימת היום ואני חושבת שאחרי שהוא ‏יעבור אתם תראו ‏שזה לא סוף העולם וגם לפרקליטות יהיה נוח שהיא תקבל מהמשטרה ‏חומר ולא תושפע מלחץ של ‏התקשורת. היום יש לחץ להרשיע את נתניהו". ‏שקד אמרה את הדברים במהלך כנס אילת לעיתונות המתקיים באילת.

ח”כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) התנגדה במליאת הכנסת לחוק ההמלצות: ”חוק ההמלצות אתם קוראים לחוק הזה? החוק הזה ממליץ לציבור לעשות הכל בקלפי כדי להחליף אתכם. את כולכם. תמיכתכם של השותפות הקואליציוניות של הליכוד בחוק מראה על הפחד שלהן. הפחד מבחירות. אחרי שיצביעו בעד החוק, הפחד יהיה מוצדק".
"שיבוש הליכי חקירה זה לא חוקי – אך אתם מבקשים בחוק, לחבל בחקירה ושלטון החוק. כל זאת למען מטרה אחת: לאתרג ראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות", אמרה חברת הכנסת סבטלובה
חוק ההמלצות אושר היום בוועדת הפנים, לאחר שהוגש נוסח מעודכן של הצעת החוק לוועדה ועוררה דיון סוער בנושא. לפי הפשרה שהושגה בין סיעות הקואליציה ייאסר על פרסום המלצות חקירה בכל התיקים שמנהלת המשטרה.
כמו כן בהצעת החוק נקבע כי בתיקים רגישים, שלהם הוצמד פרקליט מלווה, כמו בתיקים של נבחרי ציבור, לא תוגש המלצה. אלא אם היועץ המשפטי לממשלה יהיה סבור שיש בה צורך. במקרה כזה הוא יפנה למשטרה ויקבל אותה בעצמו. אולם, לא יהיה ניתן לפרסם את ההמלצות.
בעקבות התיקון לא תוכל המשטרה להגיש את המלצותיה להגשת כתב אישום גם בתיקים בהם מעורב ראש הממשלה בנימין נתניהו, אלא אם היועמ"ש יבקש זאת. אך גם המלצה זו לא תוכל להתרפסם אלא תישאר חסויה.